Podhalańska perełka. Ludźmierz

Ludźmierz jest jedną z najważniejszych miejscowości na terenie Podhala. Jest też jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscowości w okolicach Nowego Targu.
Ta wieś położona w pobliżu Nowego Targu należy do najstarszych miejscowości Podhala i do najważniejszych ośrodków życia religijnego w tym zakątku Polski.

trw334

Już w XIII wieku działał tu klasztor cysterski, który jednak spalił się pod koniec XVIII wieku wraz ze swym cennym wyposażeniem. Właścicielem wsi był m. in. Adolf Tetmajer, zaś jedną z najbardziej znanych postaci urodzonych w Ludźmierzu jest słynny poeta, Kazimierz Przerwa – Tetmajer.
Ludźmierz dziś przyciąga nie tylko turystów, ale również liczne grupy pielgrzymów, które przybywają do tutejszego kościoła Wniebowzięcia NMP. Przedmiotem kultu jest tu późnogotycka figurka Matki Boskiej Ludźmierskiej z Dzieciątkiem, którą wykonano w drewnie w I połowie XV wieku. Tłumy pojawiają się tu 15 VIII, podczas uroczystego odpustu. Wtedy można tu zobaczyć górali w swych tradycyjnych strojach, przybywających do Ludźmierza z całego Podhala.