Będzin: miasto pełne zabytków żydowskich

Dla tych turystów, których interesuje kultura żydowska, ciekawym celem wycieczki może się okazać Będzin. To jedno z ciekawszych miast na terenie województwa śląskiego. Tutejsze judaika to wyjątkowa kolekcja zabytków, które przypominają o tak ważnej grupie mieszkańców przedwojennego Będzina. Co koniecznie trzeba zobaczyć?

 

Choć w miejscu dawnej synagogi stoi obecnie niewielki obelisk, cennych zabytków związanych z Żydami jest tu sporo. Na wyróżnienie szczególne zasługują będzińskie kirkuty. Jeden z nich leży na pograniczu Będzina i Czeladzi, drugi – u stóp zamku. Zabytkowe macewy z bogatą symboliką zasługują na uwagę turystów, a każda z nich ma ogromną wartość historyczną. Choć dawne synagogi miasta nie zachowały się, dziś na nowo odkrywane są prywatne domy modlitw.

 

Dzięki pracy miejscowych działaczy oraz pracowników naukowych będzińskiego muzeum, są one odnawianie i powoli udostępniane turystom. Dzięki takim pracom można dziś zwiedzić dom modlitwy Cukermana z pięknymi polichromiami oraz wyjątkowo cenną synagogę Mizrachi. To wspaniałe atrakcje dla każdego, dla kogo głównym przedmiotem zainteresowania stała się judaika.