Buty sportowe a typ stopy.

Producenci butów sportowych bardzo często korzystają ze specjalistycznej wiedzy. Nie inaczej jest w przypadku butów do biegania. Stopy o odpowiedniej charakterystyce mają własny typ butów.

Cushion to oznaczenie butów dla osób, które mają typ stopy neutralny. Charakteryzują się brakiem stabilizatora (jest on niepotrzebny, gdyż stopa stabilnie przylega do podłoża podczas biegu). Ponadto buty cushion posiadają wbudowane systemy amortyzujące. Dzięki temu nasze stopy nie są narażone na zbyt duże naciągnięcia. Takie systemy zdecydowanie zmniejszają ilość kontuzji mięśniowych.

Stability, Control lub Stuctured, Motion Control to oznaczenie obuwia dla osób, u których występuje pronowanie stóp. Są to buty wzmacniane systemem odpowiedzialnym za odpowiednim ułożeniem stopy. Za sprawą owego wzmocnienia zmniejszamy ryzyko odniesienia kontuzji. Dodatkowo odpowiednio wybrane buty nie zniszczą się tak szybko, bowiem będą odpowiednio dopasowane do naszej stopy. Pierwsze z trzech oznaczeń dotyczą stóp, których zakres pronowania stóp. Typ Motion Control przeznaczony jest dla osób, których pronowanie jest bardzo mocne.

Z racji niewielkiego odsetka ludności, u których występuje spinowanie stopy, w produkcji nie występuje specjalistyczne obuwie dla tego typu stóp. Takim osobom zaleca się stosowanie obuwia dla stopy neutralnej.